Japan MD Fanclub
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.


forum pentru fanii japoniei, animeurilor si j-music din republica moldova.
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 cuvinte/expresii in japoneza

In jos 
+3
KaYoKo <3 RyuZaKi
LostAngel
happy_berry
7 participan?i
AutorMesaj
happy_berry
Admin
happy_berry


Mesaje : 298
Data de înscriere : 03/05/2008
Varsta : 30
Localizare : in pat k uruha;))

cuvinte/expresii in japoneza Empty
MesajSubiect: cuvinte/expresii in japoneza   cuvinte/expresii in japoneza Icon_minitimeVin Mai 09, 2008 6:31 am

Buna dimineata !-Ohayo gozaimasu.
Buna ziua ! -Konnichi wa.
Buna seara ! -Konban wa.
La revedere !-Sayonara./Shitsurei shimasu. (formal)
Pa ! -Bai-bai. Mata ne / Ja ne./ Dewa mata.
Pe Noapte buna !-Oyasumi nasai.maine ! - Mata ashita.

Da ! - Hai.
Asa e ! - So desu.
In regula ! - Daijobu desu.
Nici o problema ! - Mondai ga arimasen.
Desigur ! - Mochiron.
Cu siguranta ! - Tashika ni.
Intocmai ! - Sono tori desu.
Cu multa placere ! - Do itashimashite.

Nu ! - Iie.
Nu este asa ! - So dewa arimasen.
Va inselati ! - Chigaimasu.
Nu ai voie ! - Dame desu.
Nici vorba ! - Tonde mo nai desu.
Nu prea pot... - Sore wa chotto...
Este imposibil ! - Muri desu.
Nu sunt liber in ziua aceea ! - Sono hi wa tsugo ga warui no desu ga...
Sa o amanam p alta data ! - Mata kondo ni shimasho.

ahoo/baka- tampit, nebun, prost... are destule semnificatii.
kuso- damn (deh sa nu zic pe romaneste)... un cuvant folosit des de mine )
shitsukoi-insistent
shitsukoi naa- oprestete, inceteaza.
anta futottane- teai facut atat de grasa... (xD)(imi place expresia... doar cum suna xD)
urusai yo-taci!
urusai- zgomotos/taci!
bukkorosu/koro shite yaru- am sa te omor, o sa te omor... cum vreti sai ziceti. alta expresie des folosita de mine...
nanda aitsu?- ce naiba are?(in sensul... ma rog, de exemplu cand vezi ca o prietena sa crizeaza asa aiurea... merge expresia )
nanda?!-ce e?!
kuruna- nu te apropia de mine, nu veni aproape de mine
busu-bitch, merge si fata urata.

si acuma ceva mai putin negativist (chiar deloc)...

sakidayo- te plac , imi place de tine.
daisukidayo- imi place muuuult de tine
aishiteruyo- te iubesc
kirei dane-esti atat de frumos/asa.
kawaiine-esti atat de dragut/a
suki atte kureru?-vrei sa iesi la o intalnire cu mine?(ma rog, asta e sensul)
sukí desu-imi place
ore no koto sukí?(pentru baieti)/watashi no koto sukí?(pentru fete)- iti place de mine?
kawaii ne sono fuku- hainele astea sunt( asa de) dragute
zutto sobani ite- sa fii intotdeauna alaturi (cu) mine.



cifrele:

0 zero/ rei
1 ichi
2 ni
3 san
4 shi/yon/yo
5 go
6 roku
7 shichi/nana
8 hachi
9 kyu/ku
10 ju
11 ju ichi
12 ju ni
13 ju san
14 ju shi / ju yon
15 ju go
16 ju roku
17 ju shichi / ju nana
18 ju hachi
19 ju kyu
20 niju ( 2 (ni) + 10 (ju) )
21 niju ichi ( 20 (niju) + 1 (ichi) )
22 niju ni ( 20 (niju) + 2 (ni) )
29 niju kyu ( 20 (niju) + 9 (kyu) )
30 sanju ( 3 (san) + 10 (ju) )
31 sanju ichi ( 30 (sanju) + 1 (ichi) )
40 yonju ( 4 (yon) + 10 (ju) )
41 yonju ichi
50 goju
60 rokuju
70 nanaju
80 hachiju
90 kyuju
100 hyaku

o sa mai pun,dar pinakind pareri...
Sus In jos
http://deathnote.forumotions.net/
LostAngel

LostAngel


Mesaje : 95
Data de înscriere : 11/05/2008
Varsta : 30
Localizare : Chisinau

cuvinte/expresii in japoneza Empty
MesajSubiect: Re: cuvinte/expresii in japoneza   cuvinte/expresii in japoneza Icon_minitimeLun Mai 12, 2008 6:13 am

Unele expresii le-am auzit,deci nu-s chiar asa de nestiutoare >_<
Daca nu te superi pun si eu ceva ^_^'
Culoria
akai=rosu
orenji=portocaliu
ki (iro)=galben
midori=verde
aoi=albastru
murasaki=violet
amomoiro=roz
midzu-apa
ghiuniu-lapte
koni-cafea
naihu-cutit
piine-pan
fork-furculita
spon-lingura
sara-farfurie
kaputosare-cana pe farfurie
magucapu-canaboru-farfurie de supa
copu-pahar
cocia-ceai
come-orez
sakana-peste
tomato-rosii
tomorocosi-porumb
tamango-oua
limo-mere
ninjin-morcov
ionasi-pere
bata-unt
sato-zahar
ieimo-capsuni
kuri-castraveti
grepufrutso-greifruc
orenji-portocala
lemon-lamiie
buoto-poama
razberi-zmeura
cizu-cascaval
ciamaimo-cartof
niniku-usturoi
uraito puteto-cartofi fri
hambarga-hamburgher
kinoku-ciuperci
puramo-pruna
hasi-betisoare


Ultima editare efectuata de catre LostAngel in Mier Iun 25, 2008 8:41 am, editata de 1 ori
Sus In jos
KaYoKo <3 RyuZaKi

KaYoKo <3 RyuZaKi


Mesaje : 79
Data de înscriere : 08/05/2008
Localizare : Hell Stations 666-NyaPPy World ♥__♥

cuvinte/expresii in japoneza Empty
MesajSubiect: Re: cuvinte/expresii in japoneza   cuvinte/expresii in japoneza Icon_minitimeMier Mai 14, 2008 9:48 am

..deja kiteva din ele shtyam..!! n__n

arigatou.. de akum in kolo voi shty mai multe kuvinte..and expresii.. n__n

hei,da "soshte",inseama-shi?
:meow:
Sus In jos
http://www.tokiohotelinfinity.myforum.ro
emiko_jrock

emiko_jrock


Mesaje : 62
Data de înscriere : 14/05/2008
Localizare : Kai is LoVe

cuvinte/expresii in japoneza Empty
MesajSubiect: Re: cuvinte/expresii in japoneza   cuvinte/expresii in japoneza Icon_minitimeMier Mai 14, 2008 1:50 pm

Gresheala la "suki atte kurru"...suki atte kureru ar insemna "do you want to be my bf/gf?",sau "let's love each other!".Corect ar fi "tsukiatte kureru(付き合ってくれる)" ceea ce ar insemna "do you want to be my date?" sau "do you want to date me?".Sper sa nu mai existe asa greseli care conduc la confuzii.Cand luati expresiile si cuvintele nu le luati de pe orice site,luati-le de pe siteuri sigure,oficiale,in care senseiul de jap e japonez,nu european sau american sau nu mai stiu eu ce... :bucuros:sayonara! kira limba

Greseala la "aishiteruyo".Desi un subiect mai controversat si mai complicat pentru noi,sper ca fiecare de aici stie ce nebunie de grade pt. astfel de cuvinte exista in japanese."aishiteruyo" inseamna un foarte entuziasmat "te iubesc",cum ar fi "te iubesc enorm de mult"ceea ce la jap(ei sunt mai timizi din fire...)ar inseamna ca "te iubesc asa de muult incat mi-as da si viata pt.tine".Daca doresti sa spui un simplu "te iubesc" forma corecta este "aishiteiru".

Iarasi greseala la "ohayo gozaimasu"...de grade...duhhh...gradele astea...ohayo inseamna buna dimineata,ohayo gozaimasu inseamna ceva de genu "o foarte buna dimineata" si se foloseste oficial,formal,in fata celor cu grad mai inalt etc.nu e prea comod sa spui "ohayo gozaimasu" unui prieten sau coleg dimineata,orice jap s-ar uita mirat daca i-ai spune asa,e ca si cum te-ai pune pe un grad mai inferior,si mai ales ca japii sunt asa de politicosi si corecti...
Sus In jos
KaYoKo <3 RyuZaKi

KaYoKo <3 RyuZaKi


Mesaje : 79
Data de înscriere : 08/05/2008
Localizare : Hell Stations 666-NyaPPy World ♥__♥

cuvinte/expresii in japoneza Empty
MesajSubiect: Re: cuvinte/expresii in japoneza   cuvinte/expresii in japoneza Icon_minitimeVin Mai 16, 2008 8:24 am

.. wooww.. Emiko.. sailor moon .. kool..!!

u imbli la kursuri de jap?
Sus In jos
http://www.tokiohotelinfinity.myforum.ro
emiko_jrock

emiko_jrock


Mesaje : 62
Data de înscriere : 14/05/2008
Localizare : Kai is LoVe

cuvinte/expresii in japoneza Empty
MesajSubiect: Re: cuvinte/expresii in japoneza   cuvinte/expresii in japoneza Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 7:49 am

nu...nu umblu la nici un curs de japoneza bucuros din pakate,ca altfel as sti mai multe picatura
Sus In jos
emiko_jrock

emiko_jrock


Mesaje : 62
Data de înscriere : 14/05/2008
Localizare : Kai is LoVe

cuvinte/expresii in japoneza Empty
MesajSubiect: Re: cuvinte/expresii in japoneza   cuvinte/expresii in japoneza Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 7:57 am

kawaiine o_O e separat...kawaii ne...adik,daca folosesti in romanji mai des poti sa spui si kawaiine,desi impreuna nu prea suna,japii nu pun doua vocale una langa alta urmate de o consoana(intrun cuvant).daca scrii insa in hiragana sau katakama e nevoie sa le scrii separat,doar sunt doua cuvinte.
Sus In jos
emiko_jrock

emiko_jrock


Mesaje : 62
Data de înscriere : 14/05/2008
Localizare : Kai is LoVe

cuvinte/expresii in japoneza Empty
MesajSubiect: Re: cuvinte/expresii in japoneza   cuvinte/expresii in japoneza Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 8:02 am

busu...nush de ce da imi place cuvantu asta =)) ca atare nu inseamna "bith" sau "ugly girl"...inseamna doar "ugly"...e un adjectiv.in japonia mai exista si termenul de "busu-kawaii",ceva de genul ugly-nice sau ugly-cute...nu prea am intzeles de ce naiba lear trebui asa o notiuneo_O,da...ma rog...moving on... bucuros
Sus In jos
KaYoKo <3 RyuZaKi

KaYoKo <3 RyuZaKi


Mesaje : 79
Data de înscriere : 08/05/2008
Localizare : Hell Stations 666-NyaPPy World ♥__♥

cuvinte/expresii in japoneza Empty
MesajSubiect: Re: cuvinte/expresii in japoneza   cuvinte/expresii in japoneza Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 8:23 am

Kool.. u shtyy asta de la TV,nuh? uituk

da "shi"..nush kum se spune?.. s fie oare "soushite"?
question
Sus In jos
http://www.tokiohotelinfinity.myforum.ro
emiko_jrock

emiko_jrock


Mesaje : 62
Data de înscriere : 14/05/2008
Localizare : Kai is LoVe

cuvinte/expresii in japoneza Empty
MesajSubiect: Re: cuvinte/expresii in japoneza   cuvinte/expresii in japoneza Icon_minitimeJoi Mai 22, 2008 7:44 am

mai...in fiecare zi ma uimiti peste masura o_O lol! de unde s ainvatz japoneza de la TV?????!!!!!!! =)))) Logic ca nu pot de la TV....mai ales ca la noi in moldova nu stiu pe nimeni care sa prinda canale japoneze...sau daca are cineva TV prin satelit cu 1000 de canale poate doar atunci,si oricum nu poate sa inevetze jap de acolo....cum naiba sa invatz jap de la un canal japonez unde vorbesc aia exagerat de repede,incurcat si nu intelegi nici makar "konichi wa"?!o_O sau daca te referi la alte programe Tv,nu la acelea japoneze,sa ma anunti si pe mine daca vezi pe undeva....ceva de genul lectii d ejaponeza sau smth like this ^_^ neah...eu nu invatz jap nish d ela TV(o_O ce idee...=)) Razz lol),nici nu merg la fundatia japoneza(yuk...my life sucks...:(( )stiu chestiile astea din alte motive...care nu au legatura nici makar cu internetu,dap cu Tv Razz
Sus In jos
emiko_jrock

emiko_jrock


Mesaje : 62
Data de înscriere : 14/05/2008
Localizare : Kai is LoVe

cuvinte/expresii in japoneza Empty
MesajSubiect: Re: cuvinte/expresii in japoneza   cuvinte/expresii in japoneza Icon_minitimeJoi Mai 22, 2008 7:53 am

sorry...am uitat satzi raspund la intrebare...^_^ neah,nu cred ca e "soushite",mai degraba e "soshite"..."soshite" inseamna "shi" sau "ei shi"...cam asa...ai pus un "u" in plus,no big deal...^_^
Sus In jos
Naito

Naito


Mesaje : 18
Data de înscriere : 11/05/2008
Varsta : 29
Localizare : 2-10-27 Aihara, Sagamihara-shi Kanagawa, Japan

cuvinte/expresii in japoneza Empty
MesajSubiect: Re: cuvinte/expresii in japoneza   cuvinte/expresii in japoneza Icon_minitimeSam Mai 24, 2008 5:07 am

'aishiteiru' se scrie 'ai shite iru',
'ai'= love, 'shite'= forma TE de la 'shimasu' ce inseamna a face, 'iru'= dictionary form de la 'imasu'= ce inseamna a fi, sau a avea
Sus In jos
emiko_jrock

emiko_jrock


Mesaje : 62
Data de înscriere : 14/05/2008
Localizare : Kai is LoVe

cuvinte/expresii in japoneza Empty
MesajSubiect: Re: cuvinte/expresii in japoneza   cuvinte/expresii in japoneza Icon_minitimeSam Mai 24, 2008 6:13 am

corect naito-sama.... bucuros e mai comod de scris impreuna,desi,teoretic vbind,japii nu scriu asa...dar pronuntia este impreuna...parka...anyway!!!aishiteiru kai!!!!!!!! ledy
Sus In jos
Naito

Naito


Mesaje : 18
Data de înscriere : 11/05/2008
Varsta : 29
Localizare : 2-10-27 Aihara, Sagamihara-shi Kanagawa, Japan

cuvinte/expresii in japoneza Empty
MesajSubiect: Re: cuvinte/expresii in japoneza   cuvinte/expresii in japoneza Icon_minitimeDum Mai 25, 2008 8:47 am

[NA] adj.

kirei[na] - beautiful, clean
shizuka[na]- quiet
nigiyaka[na]- lively
yumei[na]-famous
shinsetsu[na]- kind
genki[na]- healthy
hima[na]- free
benli[na]- convenient
suteki[na]- nice, fine, wonderful

[I] adj

ookii- big
chiisai- small
atarashii- new
furui- old ( not for age)
samui- cold (referring to temper.)
atsui- hot
tsumetai- cold (referring to touch0
muzukashii- difficult
yasashii- easy
takai- tall, hight, expensive
yasui- inexpensive
hikui- low
omoshiroi- funny, interesting
ooshii- tasty
izogashii- busy
tanoshii- enjoyable
Sus In jos
happy_berry
Admin
happy_berry


Mesaje : 298
Data de înscriere : 03/05/2008
Varsta : 30
Localizare : in pat k uruha;))

cuvinte/expresii in japoneza Empty
MesajSubiect: Re: cuvinte/expresii in japoneza   cuvinte/expresii in japoneza Icon_minitimeJoi Mai 29, 2008 6:56 am

1)ohayo gozaimasu este o expresie care se foloseshte in primele ore ale diminetii,deoarece provine din hayai,ce inseamna "devreme".
Gozaimasu este forma veche a verbului " a fi" si inseamna "sinteti".
ohayo gozaimasu inseamna deci "sinteti devreme" si este o expresie de salut folosite pt "buna dimineata".
Intre prieteni se poate folosi forma prescurtata ohayo.Cand ne adresam insa profesorilor sau altor persoane mai mari folosim obligatoriu forma ohayo gozaimasu.

2)expresia konnichi wa se foloseshte in timpul zilei pina la orele 18.00,deoarece se traduce prin "zi buna".De asemenea,konnichi wa se foloseshte ca expresie de salut,nu si "la revedere".

3)Arigato inseamna si "amabil ; a fi recunoscator".In forma veche,arigato gozaimasu inseamna "sunteti amabil".
Aceasta expresie este folosita pentru "va multumesc".
Atunci cind dorim sa fim deosebit de politicoshi,se foloseshte expresia domo arigato gozaimasu-"va multumesc foarte mult".


aceasta informatie sunt niste lucruri elementare,dar cred k pt incepatorii k mine au fost de folos!! picatura
Sus In jos
http://deathnote.forumotions.net/
KaYoKo <3 RyuZaKi

KaYoKo <3 RyuZaKi


Mesaje : 79
Data de înscriere : 08/05/2008
Localizare : Hell Stations 666-NyaPPy World ♥__♥

cuvinte/expresii in japoneza Empty
MesajSubiect: Re: cuvinte/expresii in japoneza   cuvinte/expresii in japoneza Icon_minitimeJoi Mai 29, 2008 7:53 am

Ohh.. yo am krezut k de TV [ picatura ohh.. i`m so stupid..]
prosta..de la animax..kit de kit prind de expresii..shi btw,engleza am invatzat`o mai mult la tv,de mika.. limba .. nush kum la u,dar k s invatz o limba sau ceva-imi prinde de bine TV`ul :ochelari: [arigatou lu` cel kare o inventat kestia asta!] hy there

ohh..thanxx..p/u info,emy [skz,daq nu-tzi prea place..nu voi skrie "emy"..dar mi se pare cute..] :new:
Sus In jos
http://www.tokiohotelinfinity.myforum.ro
Yumi




Mesaje : 3
Data de înscriere : 14/07/2010

cuvinte/expresii in japoneza Empty
MesajSubiect: Re: cuvinte/expresii in japoneza   cuvinte/expresii in japoneza Icon_minitimeMier Iul 14, 2010 5:17 am

asa mai merge..vorbitori de japoneza..cool...si eu vorbesc japoneza...foarte misto ca ati bagat si asta.....nu mi-a fost de prea mare ajutor dar ma rog..usturoi chiar nu stiam
Sus In jos
Yumi




Mesaje : 3
Data de înscriere : 14/07/2010

cuvinte/expresii in japoneza Empty
MesajSubiect: Re: cuvinte/expresii in japoneza   cuvinte/expresii in japoneza Icon_minitimeMier Iul 14, 2010 5:19 am

aaa si-nca ceva..poti invataa japoneza de la TV .. de pe Animax ( dupa minimax de la ora 20:00)..initial si eu am invatat de acolo dar dupa aia am descoperit siteuri unde poi invata limbi straine ..si deacolo am invatat..dar in mare le stiu de la tv..so....
Sus In jos
yuuki




Mesaje : 1
Data de înscriere : 11/06/2011

cuvinte/expresii in japoneza Empty
MesajSubiect: Re: cuvinte/expresii in japoneza   cuvinte/expresii in japoneza Icon_minitimeSam Iun 11, 2011 6:37 am

hey stie cineva ce inseamna hanarerarenai?:-? am tot cautat niste dictionare online dar niciunu nu l-a tradus
Sus In jos
Continut sponsorizat





cuvinte/expresii in japoneza Empty
MesajSubiect: Re: cuvinte/expresii in japoneza   cuvinte/expresii in japoneza Icon_minitime

Sus In jos
 
cuvinte/expresii in japoneza
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» cursuri de japoneza in MD?
» cuvinte care ne obsedeaza

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Japan MD Fanclub :: Japan Zone :: Lectii de japoneza-
Mergi direct la: